JAK TO ZAČALO

LUKÁŠ KOCHRDA

 • Narodil se v roce 1988 v Dačicích
  Ano, už je to pár let, ale stále mám pocit, jakoby to bylo včera. Čas letí opravdu rychle.
 • „Podnikal“ už jako 8-letý
  Už jako malý jsem snil o tom mít jednou vlastní firmu. Začalo to tím, že jsme s kamarádem vyráběly párky v rohlíku a u rybníka je měnili za sladkosti.
 • Taky pařil počítačové hry
  Ano, i období hraní počítačových her jsem si prožil. Naštěstí mě to ale včas přestalo a začal jsem se taky učit.
 • Na konci základky přišel první zlom
  U svého počítače jsem objevil knihu o 3D grafickém software Cinema 4D včetně programu na CD. Dal ji tam můj otec. Netuším, kde a jak k ní přišel. Nevěděl co to je. Ale mě to změnilo život. Tehdy jsem přestal „pařit” a místo toho se začal učit všechno, co počítače umí. 3D grafika mě opravdu bavila.
 • Střední byla jízda
  Střední jsem proklouzl doslova jako nůž máslem. Nebylo potřeba se učit. Všechno to tam prostě nějak bylo.
 • Titul je fajn, ale chtěl dělat, co ho baví
  Předpokládalo se, že budu studovat prestižní školu, protože to je cesta k hojnosti. Zklamal jsem. Chtěl jsem dělat, co mě baví. A nikdy bych neměnil!
 • Stormware s.r.o.
  Začal jsem pracovat v přední české společnosti vyvíjející kromě jiných jeden z nejoblíbenějších ekonomických systémů Pohoda. Bylo to 8 krásných let. Škola praxí. To bylo ono. A spoustu nových přátelství, které jsou tu dodnes.
 • První Googlení o podnikání
  Bylo to tady. Čas osamostatnit se, opustit svět jistot a začít si plnit svůj podnikatelský sen. Pár tisíc navíc na účtu a hurá do toho. Byl to risk. Ten nejlepší, který jsem kdy mohl udělat.
 • Chtěl dělat všechno
  Ajťák, dealer Pohody, technik na volné noze, prodejce, opravář počítačů, mobilů i tabletů, grafik, síťař, webdesigner, programátor, markeťák. Ferda mravenec by se mohl učit. Prostě jsem chtěl dělat všechno.
 • Pak si to uvědomil
  Došlo mi, že abych mohl dělat to co dělám pořádně, nemohu dělat všechno a pro všechny. Můj obor se zúžil. A to dost razantně. Všechno kromě webů šlo stranou.
 • Spolupráce
  Spojil jsem se s Danem, který dělá to samé, co já. Mám pocit, že někdy dokonce stejně myslíme. Krásné weby, marketing i online prodej pro své zákazníky spolu děláme dodnes. Každý máme svůj web, každý máme svou rodinu, jsme téměř z opačných konců republiky, ale přesto spolu tvoříme něco skvělého.
 • MioWeb. Apple mezi weby
  Omlouvám se, ale myslím to vážně. To co dneska udělám v MioWebu a to, co si v něm mohou udělat sami klienti, je úžasné. A před pár lety jsme si o tom mohli nechat jenom zdát.
 • Rodina SmartSelling
  Mám to štěstí, že mohu být jejím členem. Pracuji pro MioWeb, ale i tak jsme všichni součástí jedné rodiny. I kolegové ze SmartEmailingu a FAPI.
 • Svoboda práce kdekoliv
  Žiju v malé obci Doupě na Vysočině. Lišky tu dávají dobrou noc. Všude kolem nádherná příroda. A moje kancelář na zádech. Není nic lepšího, než nemuset nikam dojíždět. Odjet kamkoliv a odsud v pohodě pracovat. Jsem za tuhle možnost neskutečně vděčný!
 • Příběh pokračuje...
  Tenhle příběh ještě nekončí. A už teď se těším na to, co sem budu moct za nějakou dobu zase napsat.

Jak se z koníčku, kterému jsem se věnoval od základní školy, stala “hra” na plný úvazek.

Už jako malý kluk jsem snil o tom, že jednou budu pánem svého času a budu vést svou vlastní firmu. Tehdy mě ani nenapadlo, v jakém oboru to bude. Věděl jsem jen to, že to bude. A za svým snem jsem si šel.

Byl jsem prostě trochu jiný. Popravdě jsem nikdy nesnil o tom, že bych vystudoval prestižní školu a díky tomu nastoupil do některé z firem na dobře placené místo. Rady typu “uč se, protože střední a pak vysoká jsou branami na cestě k bohatství” mě nechávaly chladným. Chtěl jsem si dělat, co mě bude bavit.

Od základní školy jsem si hrál s webovými stránkami. Vzpomínám si, jakou jsem měl radost, když mé první stránky vytvořené ve Wordu, svítily na internetu. Byl to můj koníček a nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, že bych se tím mohl živit.

Na střední jsem studoval IT obor a měl ze mě být programátor. Práce s počítači, sítěmi a vším okolo mi šla. Prostě jsem na to asi měl talent. Říkal jsem si, že jakmile střední dodělám, na vysokou nepůjdu. Budu se IT věnovat naplno.

A to se také stalo. Přestože maturita dopadla po všech stránkách na výbornou a všichni počítali s tím, že půjdu na vysokou, nešel jsem. Nastoupil jsem na centrálu softwarové společnosti Stormware s.r.o., která vyvíjí jeden z nejoblíbenějších účetních systémů v Česku a na Slovensku s názvem Pohoda. Na pozici servisního technika. Byl to můj sen. Každodenní styk s IT. Přesně to, co jsem studoval. Paráda.

Možná se ptáte, jak to bylo dál s těmi weby. Pořád jsem je tvořil, pro sebe i své známé, ale jen jako hobby. Někdo po práci sedl na motorku a vyrazil na výlet, někdo zašel na jedno. Já jsem sedl k počítači a hrál si s webovkami.

Po osmi letech jsem se rozhodl opustit svět jistot, opustit své zaměstnání a začít podnikat naplno. V jakém oboru? IT přeci. Servis počítačů, mobilních telefonů, tabletů, počítačové sítě a všechno co s tím souvisí.

Vytvořil jsem si webové stránky, kde jsem prezentoval všechny své služby. Až na tvorbu webů. Tohle nebyla práce. Byl to koníček a dělal jsem to pro radost. Neměl jsem v plánu se tím živit.

Tak že měl jsem web, na něm jsem napsal, co všechno dělám a pověsil jsem ho na internet. Byl by v tom čert, aby se přes noc nezačaly hrnout nové zakázky. Pracoval jsem a dělal, co jsem uměl. Podnikání se dařilo, ale šlo to pomalu. Rozhodně jsem díky webu nezačal přes noc vydělávat statisíce. Ze začátku jsem si nevydělal dokonce ani třetinu toho, co v zaměstnání, které jsem opustil. Ale nikdy jsem to nevzdal. Dokonce jsem o tom ani nepřemýšlel.

Začal jsem naopak přemýšlet, jak to udělat, aby na můj web přišlo více potenciálních zákazníků. A tak jsem začal studovat marketing a strategie úspěšného online podnikání. Nebylo to snadné a trvalo to dlouho, ale pro svůj obor jsem to potřeboval. Navíc to souviselo s tvorbou webů a neskutečně mě to bavilo. Vzpomínám na ty rána, kdy jsem sledoval různé online kurzy a videa, na ty večery, kdy jsem sledoval marketingové přednášky místo filmů a s pizzou v jedné a tužkou v druhé ruce s nadšením doslova hltal všechny ty informace.

Pak přišel obrovský zlom. Zlomový „AHA moment”. Proč bych kromě IT nemohl tvořit weby pro další podnikatele, kteří řeší podobné potíže jako já, potřebují web a online marketing. Byl to můj koníček, tak že proč ne. Nabídka služeb na mém webu se rozšířila. Chtěl jsem dělat všechno.

V tvorbě webů a marketingu jsem se dál vzdělával. Postupem času do sebe všechno začalo zapadat. Všechno to úsilí, práce s webem, blog, marketing, sociální sítě, roztočilo všechna ta ozubená kolečka. Všechna ta energie se začala vracet a já byl šťastný, že jsem to hned na začátku nevzdal.

A dnes? Dnes se snažím své klienty motivovat, aby si díky webu začali plnit své sny. Učím je, jak to dělat, aby jejich web nebyl jen vizitkou s přehledem služeb nebo produktů, které prodávají. Předávám jim know how, které jsem se sám učil několik let. Snažím se je motivovat k tomu, aby to nevzdali hned na začátku. Protože tady se podle mě láme chleba a podnikatelé se dělí na ty úspěšné a neúspěšné.

Jsem členem firmy SmartSelling, kde mám na starosti technické záležitosti ohledně provozu webů na MioWebu. Když se někde něco pokazí, něco ve mně mi řekne, kam mám sáhnout a který šroubek utáhnout. Jsem tester, který hledá každou chybičku, když vyjde nová aktualizace. A když je potřeba, dokážu MioWeb ohnout, aby dělal, co normálně neumí.

A kromě toho dělám weby v MioWebu, baví mě moderní webdesign, ovládám SmartEmailing, FAPI, napojuji na weby platební brány, rezervační systémy, vyznám se v online marketingu a internetové reklamě. Prostě vše, co se kolem online propagace podnikání týče. A pokud něco nevím, nestydím se to přiznat. Nikdo nemůže umět všechno. Tak že pokud něco nedělám a klienti to potřebují, díky kontaktům které mám, rád doporučím další specialisty.

Ano, dnes už nepracuji, počítače neopravuji a IT služby na mém webu nenajdete. Dnes si jen hraju. Hraju si s tím, co je už téměř 15 let mým koníčkem a co jsem nikdy nepokládal za své budoucí povolání.

Jsem tvůrce webů, online marketér a propagátor podnikání přes internet. Rád tvořím nové projekty a rád vidím hezké výsledky. Těší mě, když dostávám od klientů zpětné vazby a vidím, že jejich podnikání prosperuje.

A pokud jste dočetli až sem, možná vás můj příběh fakt zaujal. Moc mě to těší a budu rád, když se mi ozvete.

S úctou, Lukáš

Autor projektu Umíme udělat web a Web Academy Clubu *****

 

10 DŮVODŮ,

PROČ ZAPOJIT WEB DO PODNIKÁNÍ

Ebook, video a MP3 zdarma s inspirací, jak si díky webu své podnikání rapidně usnadnit.

Společně s ebookem získáte zdarma také 3 dílný mini video kurz obsahující další užitečné návody a videa, které vám pomůžou začít.